אז מה עושים בשעת משבר?

השקעה אל תוך הירידות היא האופציה הטובה ביותר.

למה?
כי השקעה אל תוך הירידות מגדילה את התשואה על ההשקעה.

ניתן להמחיש זאת באמצעות דוגמא נחמדה, המראה מדוע השקעה אל תוך הירידות, מגדילה את התשואה על ההשקעה. זאת, לעומת השקעה בשוק/ני"ע שעולה.

הדוגמא תומחש באמצעות השקעתם של שני אנשים: משה ויצחק. שניהם משקיעים במהלך השנה בשני ניירות ערך שונים. לצורך הפשטות, נקבע כי שניהם משקיעים סכום זהה במנייה שמחירה בתחילת השנה זהה. זוהי השקעתם היחידה באותה שנה.

משה, אשר התמזל מזלו (כך הוא חשב), השקיע במניה שעלתה בכ-24% במהלך אותה שנה.

ליצחק הלך פחות טוב (כך הוא חשב). המניה בה בחר, רשמה ירידות שערים חדות במחצית השנה הראשונה (כ-31%), והצליחה אך בקושי לעלות למחיר הרכישה בהמשך השנה.

חשוב לציין שמשה ויצחק הם משקיעים זהירים. לפיכך, הם לא השקיעו את כל כספם בתחילת השנה. אלא, במקום, הם חילקו את השקעתם, וביצעו אותה במנות. מדי חודש, השקיע כל אחד מהם כ-1,000 ₪ במנייה שלו.

התרשים מטה (בצבע שחור) מציין את השקעתו של משה לעומת זאת של יצחק.

על פניו, נראה כי השקעתו של משה (בכחול) הייתה טובה יותר. הרי, מחיר מנייתו עלה בתום השנה. זאת, בעוד מחיר מנייתו של יצחק (בצהוב) בקושי חזר לנקודת ההתחלה.

יחד עם זאת, התשואה אצל יצחק גבוהה יותר ובמידה ניכרת. אם אתם לא מאמינים לי אתם מוזמנים להביט בטבלאות למטה המרכזות את תוצאות שתי ההשקעות.

בטבלה תוכלו לראות שאכן כל אחד מהאנשים השקיעו סכום דומה מדי חודש (1,000 ₪). זאת, בשתי מניות שונות שמחירן ההתחלתי היה דומה. למרות זאת, התנהגות המניה וכן התנהגות כ"א מהמשקיעים היא זו שקבעה את התשואה הסופית.

בתום השנה, שווי ההשקעה של יצחק עמד על 15,395 ₪ לעומת רק כ-13,412 של משה. זאת, על אף שמחיר המניה של יצחק נותר זהה בתום השנה, לעומת עליה של כ-24% במנייתו של משה (ממחיר של 100 ₪ ל-124 ₪ למניה).

מדוע אם כן, על אף שמנייתו של משה רשמה עליה של כ-24% אחוז ואילו מחירה של מנייתו של יצחק לא רשמה עלייה במונחים שנתיים כלל משה עדיין הרוויח פחות מיצחק? לכך שתי סיבות. הסיבה הראשונה טמונה בירידת מנייתו של יצחק במחצית השנה הראשונה. ירידה זו, אפשרה ליצחק לרכוש בסכום הכסף החודשי הקבוע יותר מניות.

הסיבה השנייה, טמונה בכך שכיוון שכמעט כל הרכישות שביצע יצחק בוצעו במחיר מנייה נמוך משמעותית ממחירה בתום השנה. כאשר התאוששה לבסוף מנייתו וסגרה במחיר הפתיחה, הרוויח יצחק סכומים גדולים הרבה יותר על השקעתו מאשר משה.

בסיכומו של דבר, יצחק הרוויח במהלך השנה כ-15% על השקעתו בעוד שמשה הרוויח רק כ-13% על סכום השקעה דומה. כלומר, יצחק הצליח להרוויח כ-2% יותר ממשה שהם למעשה 15% יותר ממנו (15/13 אחוזים).

אז מה המוסר השכל?
לפעול בצורה מסודרת, אובייקטיבית ונכונה ולהשקיע אל תוך הירידות במניות טובות ואיכותיות שמחיריהן יתאוששו בסופו של דבר

פורסם ב:

כתבות נוספות

לאן השוק הולך?

כדי להבין לאן מיועדות פניו של נייר ערך כלשהו (מנייה, אג”ח, מדד) צריך להבין היכן נמצאים הקונים והמוכרים באותו נייר ערך (ני”ע).
איך אפשר לעשות את זה?

קרא עוד »

להתכונן לבאות

בשוק ההון קשה להתכונן לעתיד. בעיקר מפני שהוא טרם קרה… אבל, כן אפשר לשרטט תרחישים ולהתכונן אליהם. למשל, אם נשרטט שני תרחישים חיוביים, שהם יותר חיוביים מנקודת המוצא הנוכחית…

קרא עוד »