איך משקיעים במניות (גם בתקופת הקורונה)?

השקעה במניות, ברמת העיקרון, הינה פשוטה מאוד. היא מורכבת משני שלבים עיקריים אותם כל אחד יכול לעשות. איך אני יודע? מכיוון שהשקעה במניות דומה להשקעה בדירה, כאשר עושים אותה נכון. והרי, להשקיע בדירה כולם יכולים, נכון?

שני השלבים בהשקעה במניות ובדירה דומים:

1. מציאת נכס טוב או כזה שהוא פחות מטוב אבל יש לו פוטנציאל להשבחה.

2. בדיקה שהתשואה על ההשקעה מספקת בהינתן מחיר הקנייה.

3. זהו

4. באמת- זהו!

בואו נתרגם את רכישת הדירה לרכישת מניה.

מכיוון שמניה היא נתח קטן מאוד מחברה אמיתית, השקעה במניה אינה שונה מאשר השקעה בחברה עצמה. למעשה, היא אותו הדבר בדיוק. על כן, כמו ברכישת דירה, קודם כל אנחנו נרצה לוודא שהחברה טובה. אם היא פחות מטובה, נרצה לוודא כי לפחות יש לה פוטנציאל השבחה. כלומר, פוטנציאל להיות טובה יותר בעתיד.

מה קובע אם חברה טובה?
1. כדי לדעת אם חברה טובה אנחנו צריכים קודם כל להכיר אותה ואת הענף שבה היא פועלת

2. נרצה לדעת שהיא מהמובילות בענף (ובדיוק בשביל זה אנחנו צריכים להכיר את הענף בה היא פועלת)

3. נרצה לדעת שאין לה חוב גבוה מדי

4. זהו

5. באמת- זהו!

אנליסטים פיננסים בודקים שלל משתנים (עשרות עד מאות). אבל, אין באמת צורך לבדוק כל כך הרבה משתנים בשביל לענות על השאלה: האם החברה טובה? מספיק, אם נוכל לענות ברמת ודאות גבוהה על שלושת הסעיפים הללו.

התשואה על ההשקעה
בדיוק כמו ברכישת דירה, מה שמעניין אותנו הוא פחות המחיר שאנחנו נשלם. יותר מעניין אותנו היא התשואה שנרוויח על ההשקעה. האם נרוויח 5% לשנה? 10% לשנה? הרי, כמו ברכישת דירה, כשאנחנו קונים חברה אנחנו קונים נכס מניב. בדומה לדירה, החברה מניבה לנו (=מחלקת לנו) תזרים מזומנים קבוע (בתקווה), היוצר לנו תשואה שניתנת לכימות. בדיוק כמו בדירה. תזרים המזומנים שמחולק לנו וקובע את התשואה נקרא "דיבידנד" (בדירה הוא נקרא פשוט שכר דירה). אנו נרצה לראות שהתשואה על ההשקעה הינה גבוהה. או בפשטות, שתזרים הדיבידנד חלקי מחיר הרכישה יוצר תשואה גבוהה. כמה גבוהה? כ-10%. בד"כ, לא נתפשר על פחות. מדוע 10% דווקא? מפני שזאת התשואה ששוק ההון נתן לנו בעבר, בממוצע. וגם בעתיד, נרצה לשמור על שיעור תשואה כזה. שימו לב, שהתשואה שאנחנו מבקשים על מניה גבוהה יותר מתשואה שנבקש (וגם נקבל עד דירה). זאת, בגלל שבד"כ השקעה במניות מסוכנת יותר ואנו נרצה פיצוי על סיכון זה.

מה קורה בירידות?
בשונה מרכישת דירה, ערך המניות שלנו מוצג לכל ומשתנה מדי יום. זאת, כי המניה היא נכס סחיר (כלומר, נסחר כל יום בבורסה). בכך, המניה שונה מדירה, שאין לה מחיר המוצג לעיני כל ונסחרת בבורסה. כאשר מחיר המניה שלנו יורד, התשואה על ההשקעה בטווח הרחוק עולה. בדיוק כמו בדירה ששכ"ד שלה קבוע, אבל ככל שמחיר הדירה יורד, התשואה על ההשקעה עולה! כמו ברכישת דירה, נשמח לרכוש מניות שמחירן ירד, כי אז אנו נדע שהתשואה על ההשקעה בהן תהיה גבוהה יותר בטווח הארוך.

פורסם ב:

כתבות נוספות

לאן השוק הולך?

כדי להבין לאן מיועדות פניו של נייר ערך כלשהו (מנייה, אג”ח, מדד) צריך להבין היכן נמצאים הקונים והמוכרים באותו נייר ערך (ני”ע).
איך אפשר לעשות את זה?

קרא עוד »

להתכונן לבאות

בשוק ההון קשה להתכונן לעתיד. בעיקר מפני שהוא טרם קרה… אבל, כן אפשר לשרטט תרחישים ולהתכונן אליהם. למשל, אם נשרטט שני תרחישים חיוביים, שהם יותר חיוביים מנקודת המוצא הנוכחית…

קרא עוד »