השוק יעלה? זה תלוי בכם!

שווקים לא עולים או יורדים ככה סתם. הם עולים ויורדים כי אנשים מכניסים כסף או מוציאים אותו. כאשר ישנו ביקוש גבוה למניות, שבא לידי ביטוי באנשים רבים המזרימים כסף רב לשוק- השוק יעלה. כאשר אין ביקוש למניות ואנשים מוכרים בכמויות מניות- השוק יורד. במילים אחרות, כדי לדעת האם השוק יעלה או ירד צריך לבדוק האם אנשים מכניסים או מוציאים כסף מהשוק.

כלי יעיל ובסיסי כדי לדעת זאת הוא מתנד ה-OBV. מבלי להסבירו יותר מדי, מדובר בכלי פשוט מאוד, הסוכם או מחסר את מחזורי המסחר בכל תקופת מסחר. בצורה כזו, אנחנו יכולים לדעת ע"פ זמן, האם אנשים מכניסים כסף לשוק או מוציאים ממנו ומהי כיוון המגמה.

ראו את התמונה שלמטה:

הגרף הוא הגרף השבועי של ה-S&P500, מיודעינו. מתחת לו, מתנד ה-OBV. כל מה שמתנד זה עושה בחיים, הוא לסכום את העמודות הירוקות והאדומות שמתחת לו. עמודות אלו, הם עמודות נפח המסחר. עמודות ירוקות מציינות יום של עליות שערים במדד ועמודות אדומות- של ירידות שערים. מתנד ה-OBV סוכם את העמודות הירוקות ומפחית את העמודות האדומות. בצורה כזו, אנחנו יכולים ללמוד האם יותר כסף נכנס לשוק משהו יוצא ממנו על פני זמן.

שימו לב, שה-OBV נע בתעלות (מסומנות בקווים מאוזנים צהובים). בפעמים קודמות בהן ה-OBV ירד לתחתית התעלה בה הוא נע, הדבר סימן על תחתית גם במדד ה- S&P500 (מסומן בקווים אופקיים צהובים).

גם עכשיו, ה-OBV נוגע בתחתית התעלה בה הוא נע. אז…האם אנחנו בתחתית? כנראה שכן. עכשיו רק צריך לחכות לסימן שבו הקונים חוזרים ומוכנים לשלם מחירים הולכים וגדלים.

 

פורסם ב:

כתבות נוספות

לאן השוק הולך?

כדי להבין לאן מיועדות פניו של נייר ערך כלשהו (מנייה, אג”ח, מדד) צריך להבין היכן נמצאים הקונים והמוכרים באותו נייר ערך (ני”ע).
איך אפשר לעשות את זה?

קרא עוד »

להתכונן לבאות

בשוק ההון קשה להתכונן לעתיד. בעיקר מפני שהוא טרם קרה… אבל, כן אפשר לשרטט תרחישים ולהתכונן אליהם. למשל, אם נשרטט שני תרחישים חיוביים, שהם יותר חיוביים מנקודת המוצא הנוכחית…

קרא עוד »