להתכונן לבאות

בשוק ההון קשה להתכונן לעתיד. בעיקר מפני שהוא טרם קרה…

אבל, כן אפשר לשרטט תרחישים ולהתכונן אליהם. למשל, אם נשרטט שני תרחישים חיוביים, שהם יותר חיוביים מנקודת המוצא הנוכחית, ושני תרחישים שליליים, שהם יותר שליליים מנקודת המוצא הנוכחית. בדרך זאת נוכל להיות מכוסים לכל רצף התרחישים שביניהם. ומכיוון שיש לנו צפי אפשרי לעתיד הקרוב, אנחנו מכוסים!

הדבר דומה לתחזית מזג-האוויר: אנחנו לא מעוניינים לדעת מה יהיה מזג האוויר בעוד חודש או באותה תקופה עוד שנה. מעניין אותנו לדעת רק מה יהיה מזג האוויר בטווח הזמן הקרוב. נגיד – בעוד יום, יומיים או שלושה. שכן, זה טווח הזמן הנראה לעין שאיתו אנחנו עומדים להתמודד. מעבר לזה- לא יועיל לנו. בבחינת "נחצה את הגשר, כשנגיע אליו".

אז…איך עושים את התרחישים האלו בשוק ההון?

די בקלות. בגרף שלפניכם סימנתי בקווים אופקיים באדום שתי נקודות עיקריות הנמצאות גבוה יותר מהנקודה הנוכחית על גרף מדד ה-S&P. במקביל, גם סימנתי בקווים אופקיים ירוקים שתי נקודות עיקריות הנמצאות נמוך יותר מהנקודה הנוכחית.

מה בעצם עשיתי? יצרתי שני גבולות אליהם אני יכול להתייחס אם השוק יעלה ושני תרחישים אליהם אוכל להתייחס אם השוק ירד. האם הוא יגיע אל כל אחד מהקווים האלו? ומה השוק יעשה כאשר הוא יגיע אליהם? אין לי מושג. אבל זה גם לא משנה לי. משום שאני יודע מה אני אעשה כאשר השוק יגיע אל כל אחד מהקווים:

הקווים האדומים הם גבולות עליונים של השוק. ככל שהשוק לא יצליח לעבור מעליהם – אני אחפש לצאת מהשוק (אם אני עדיין בתוכו). הקווים הירוקים הם הגבולות התחתונים של השוק. ככל שהשוק יתבסס מעליהם – אני אחפש להיכנס אל השוק (אם אני עדיין מחוצה לו). כמובן, שיש עוד תרחישי ביניים, אבל אני חושב שהרעיון מובן.

בצורה כזאת, לא אכפת לי מה השוק יעשה, אני יודע מהם הגבולות שבינהם סביר שהשוק ינוע, ואני מוכן לקראתו אם הוא ירד או אם הוא יעלה.

 

פורסם ב:

כתבות נוספות

לאן השוק הולך?

כדי להבין לאן מיועדות פניו של נייר ערך כלשהו (מנייה, אג”ח, מדד) צריך להבין היכן נמצאים הקונים והמוכרים באותו נייר ערך (ני”ע).
איך אפשר לעשות את זה?

קרא עוד »

להתכונן לבאות

בשוק ההון קשה להתכונן לעתיד. בעיקר מפני שהוא טרם קרה… אבל, כן אפשר לשרטט תרחישים ולהתכונן אליהם. למשל, אם נשרטט שני תרחישים חיוביים, שהם יותר חיוביים מנקודת המוצא הנוכחית…

קרא עוד »